8. října 2012

3x seriál

Dny se pomalu krátí. Počasí se pomalu kazí. Prší. Začíná se ochlazovat. A ne nadarmo zrovna v této době přicházejí televize s úžasným řešením (alespoň tak to podávají) - spasí lidstvo tím, že jim najde alternativu v tom, co má dělat. V tomto případě sedět u televize, papat reklamy a v mezičasech koukat na seriál. Zde první seriálové trio letošního podzimu.

Sherlock v New Yorku
Když nějaký seriál natočí jiná než americká televize, a pravidlo se zrovna tak vztahuje na filmy, američané to tak těžce nesou, že buď natočí naprosto totožný seriál jen s vlastními herci, nebo alespoň obdobu toho, co si dovolili natočit jinde. Alespoň to byla první myšlenka, která mi probleskla hlavou u seriálu ELEMENTARY.
V prvních okamžicích se divák seznámí s Joan Watsonovou (kupodivu to zní v anglickém originále naprosto stejně jako John Watson, jenže já mám naštěstí titulky, a proto vím, že se ta Lucy Liu jmenuje Joan), která má pomáhat jakémusi pochybnému Sherlocku Holmesovi v prvních týdnech, co jej propustili z odvykačky.
Pak už přichází ale klasická dějová linie - Sherlock se v Londýně (ještě dříve, než se stal závislým) seznámil s jistým policistou pracujícím tehdy u Scotland Yardu, kde mu asistoval u nejsložitějších případů. Po odvykačce už "kolega" pracuje v New Yorku a vyzývá Sherlocka k další spolupráci (nevěda o odvykačce).

Psychopat
Seriál Elementary ovšem oproti bezkonkurečně lepšímu zpracování BBC postrádá dokonalý britský humor a co více - seriál Sherlock (letos na podzim se máme dočkat již třetí řady!) dokonale využívá jednoduchosti a zároveň moderních filmových efektů (poloprůhledné grafiky, titulky na obrazovce, graficky ztvárněné myšlenkové pochody legendárního detektiva), propojuje stovky let staré případy zašlého Londýna s moderním prostředím, kdy diváku ani London Eye nepřijde vedle Holmese zvláštní. Britové navíc vsadili do hlavní role neznámého herce, který se možná zdá na první pohled zvláštní, ale zároveň dodává seriálu ten správný šmrnc a člověk by mu i uvěřil, že je takový pošuk i v reálu.
Naopak do role Johna Watsona už nesedí jinak dobrá herečka Lucy Liu. Natož pak v roli S. Holmese Jonny Lee Miller. Jméno samo o sobě nic moc neříká, kdo má ale za sebou čvrtou řadu Dextera, jistě si vzpomene na psychopata, který káže "take it!" a dodává sebevědomí zástupům lidí na přednáškách na straně jedné, zatímco na té druhé navádí své parťáky ke znásilňování, mučení a vraždění ženských obětí, které pak v rezavých sudech vyvážejí do močálu.
A s tímhle štítkem na čele, když k němu ještě přidáme strojené a až přehnané divadýlko roztěkaného detektiva, neudělá to zrovna nejlepší dojem.
Jako další z desítek detektivek a kriminálek je ovšem i seriál Elementary vcelku stravitelný. Alespoň do té doby, než se najde něco, co americkou pseudopodobu Holmese přebije.

Další dům hrůzy?
Druhým seriálem, a zde i vcelku zajímavým počinem, je residentní dům pracháčů, Drake, jež spravuje ani ne tak ďáblův advokát, jako spíše Ďábel sám. Seriál se jmenuje 666 PARK AVENUE.
Kam bude seriál směřovat, ještě těžko po dvou prvních dílech předvídat, ale jedno se nabízí - majitel domu nabízí služby splněných přání svým klientům, kteří se mu ale upíší životem. Stačí chtít být nejlepším houslistou, oživit manželku, cokoliv si jen vzpomenete. Ale dům dříve či později, když nastane ten správný čas, pohltí vaši duši.
Do tohoto domu se hned v úvodu stěhuje mladý pár (jak taky jinak, on i ona skoro modelové módního časopisu, jak to taky v hororových počinech bývá), kdy on pracuje na městě a ona se stává jakousi manažerkou domu. Jenže se jí začnou po čase zdát podivné sny a přestává to v domě mít ráda.
Vcelku strašidelné i zajímavé. Ale na hit letošní sezóny bych to jistojistě neviděl. Z počítačových efektů (kolikrát váhám, zda jsou vůbec v některých scénách nutné) čiší jakási lacinost a celkové zpracování prostě působí jako televizní seriál (ač díkybohu ne jako český televizní seriál a'la Ordinace a spol., o tom bych se pak neoběžoval psát).

Užaslé mrazení
PrimaCOOL vcelku rychle koupila vysílací práva na šestou řadu Dextera a první díl odvysílala minulou neděli v deset večer. Ve stejnou dobu (vykašleme-li se na několikahodinový posun času) vysílala televize SHOWtime již druhý díl řady sedmé.
V posledním díle šesté řady, která opět patří mezi ty slabší, už docházel scénáristům dech, a tak si řekli, že nechají-li řadu otevřenou, snad to naláká více diváků na řadu další. Upřímně - konečná zápletka mě sice krapet zaskočila (ale ne, že by mi vyhrkly slzy a měl bych zkažený den tím, že umřela Rita, na to jen tak nějaká zápletka mít nebude), ale určitě jsem půl roku nemyslel na to, že už už chci rozluštění.
Až teď.
Hlavním případem na pozadí sedmé řady bude evidentně kšeftování s prostitutkami a nějaká ta mafie. Takže žádný psychologicky dobře zpracovaný sériový vrah (jako bratr Brian či Trinity killer). To je vcelku škoda. Ale už šestá řada ukázala, že s těmi profily vrahů už to jde taky z kopce.
A tak se dějová linie rozvinula jiným, a to zajímavým směrem. Mezi Dexterem a jeho sestrou Debrou. A že je co řešit. A že to stojí za to.
Těžko říct, co se ze sedmé řady Dextera vyklube, nicméně Dexter je stále Dexterem a vypadá to, že dostává druhý (či už kolikátý) dech. A že by to tentokrát mohla být jo povedená řada v nové dimenzi.

Žádné komentáře: