14. října 2010

UBUNTU10.10 :: Bez zavaděče, bez systému

Jak kouzelné: 10. 10. 2010 vychází Ubuntu 10.10 - Moudrá surikata (Maverick Meerkat), přestože běžně vycházejí nové verze až ke konci měsíce. Není to pak tak trochu uspěchané? A jak... 
Nicméně pro nezasvěcené - Ubuntu je systém, který funguje na filosofii Linuxu, a tak by měl být celý systém včetně jeho programů (a že jich není málo) zdarma. Ubuntu se může navíc chlubit velice povedeným prostředím, které dokáže ovládat takřka každý. Co se grafického zpracování týče, není co vytknout a verze od verze je jenom lepší a lepší.

Dosti obecností, s čím přichvátala nová verze?
Nový instalátor od verze 10.10
elegantně rychlá záležitost
Ti, kdo budou Ubuntu instalovat na zformátovaný ještě neposkvrněný disk, uvidí nový instalátor systému (který by pro ně byl oproti Windowsu nový tak jako tak). Ten se změnil graficky, ale také funkčně - naprosto dokonalým nápadem je fakt, že si uživatel vybere hned na začátku disk, na který chce systém nainstalovat, a teprve pak (zatímco se systém už dávno na pozadí instaluje) volí své uživatelské jméno, heslo... a další individuální nastavení, jako je třeba časové pásmo nebo rozložení klávesnice. Než si několika stránkami projde, je už instalace v polovině. A to je opravdu příjemné zrychlení.


Osvěžující vzhled Ubuntu Netbook Edition
pěkně zatočil s malým monitorem a spoří místem
Vzhledově se Ubuntu 10.10 od předcházející verze 10.04 příliš neliší, nejvýraznější změnou prošla verze pro Netbooky, která se graficky hodně povedla. Ubuntu začíná od této verze používat svůj vlastní font, který se jmenuje, chvilka napětí, Ubuntu font :-)
Další změnou je třeba program na správu fotografií (nyní nově místo F-spotu máme Shotwell), který je chudší na funkce, ale údajně lepší, a poupravený správce softwaru, který nyní zahrnuje i kartu placeného softwaru (kam se poděla filosofie Linuxu? Těžko říct...). Bezvadná je i implementace přehrávače hudby Rhytmbox do lišty pod tlačítko ovládání hlasitosti, předchozí verze s implementacemi již začala a zabudovala pod ikonku "nových zpráv" celý Facebook a další komunikátory.

GRUB je zavaděč systému a bez něj systém těžko najede
Údajně zavedla předchozí verze Ubuntu 10.04 chybu do GRUBu, což je prográmek, který na začátku jednoduše nastartuje samotný systém. Verzi 10.10 se tato chyba nelíbí, a tak se s chybnou verzí popere a výsledek je ten, že po restartu už počítač nenaskočí, jak by měl, a začne se s námi bavit pouze v příkazovém řádku BIOSu.
Informací o chybě 17 ("Error 17" nebo také i jiná chyba začínající slovy "Minimal BASH-like line editing is supported. ...") je na internetu spousta, většině lidí naskakuje v případě, že si vedle Ubuntu nainstalují ještě Windows, který GRUB poškodí či přepíše, ale najít řešení problému po instalaci byl celkem oříšek. Pokud by však někdo měl podobný či tentýž problém, řešení je relativně snadné. Člověk ale musí o problému vědět předem a nebo mít doma dva počítače, protože ten po instalaci mu v hledání nepomůže.
Tip, jak na to, nabízím v závěru článku, který čerpá právě ze stránek ubuntu.com, kde je dlouhý elaborát o verzi GRUB2.

Hodnocení nové verze?
Ubuntu je povedený systém, ale má-li člověk první zkušenost tu, že mu po instalaci krom černé obrazovky nic moc nenajede, asi jej to poznamená či úplně odradí... Snad se ta chyba podaří nějak vyřešit hned v nějaké poupravené instalační verzi. Jinak si není na co stěžovat, neboť po vyřešení startu vše šlape, jak má.

Kdo chce vlastně Ubuntu 10.10 spatřit, nechť... 
Systém je třeba najet z bootovacího CD (tedy instalační CD) nebo flešky. Po krátkém hrkání je třeba rozjet Terminál.

sudo fdisk -l
- příkaz vyhodí seznam dostupných disků; disk označený hvězdičkou je ten, který by měl najet při startu, zapamatujeme si jeho označení (něco jako /dev/sd**, kde je místo hvězdiček další písmeno a číslo, např. /dev/sda1)

sudo mount /dev/sd** /mnt
- příkaz připojí náš potřebný disk do systému

sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sd*
- zadáváme bez čísla; příkaz obnoví, přeinstaluje zavaděč systému GRUB, čímž by měl opravit chybu

sudo reboot
- restart systému; konečně by mohlo najet Ubuntu 10.10 a opravit problém by nemuselo zabrat více jak deset minut :-)

Žádné komentáře: