V DSDS použili na pozadí jedné scény právě refrén ze songu Firework (ohňostroj). Neměl jsem tušení, co je to za skladbu či kdo ji zpívá, hodně těžko se pak taky hledala, protože v době, kdy zazní většina slov refrénu, někdo do toho ještě navíc mluví. A angličtina mi v téhle písničce přišla hodně těžká a nesrozumitelná, takže nalezení Fireworku zabralo opravdu hodně času. Ale povedlo se.
Když už jsem si pak stáhl celé album Katy Perry a Firework slyšel snad dvacetkrát, napadlo mě podívat se na videoklip, který je třeba na YouTube. Do toho jsem si ještě našel i slova, abych byl v obraze, o čem to ta ženská vlastně zpívá. Celé putování za ohňostrojem jsem nakonec umocnil dvacetiminutovým filmem o dělání videoklipu. Budeš-li následovat odkazy, můžeš jít po mých stopách :-) písnička samotná je na konci tohoto článku.
Co je na tom tedy tak zajímavého?
Jiskra je všude
Katy si už delší dobu přála nazpívat nějakou skladbu o ohňostroji. Konečný obsah ale vlastně až tak o ohňostroji není, je to spíše jen metafora. Ohňostroj je totiž něco velkého, oslavného, barevného, nicméně vzniká z něčeho maličkého a nenápadného. Podobně je na tom řada lidských osudů, kdy z malého činu vzejde něco pořádného. Jiskra je v každém z nás, jen ji zažehnout a rozzářit. Přesně o tom je celá skladba, která je ve videoklipu protkána několika dějovými liniemi - rodícím se dítětem, přepadeným kouzelníkem, dítětem bouřícím se proti svým hadajícím se rodičům...
To všechno umocňuje jistě zajímavá hudba, zvláště v její gradující části, kdy v ní hrající housle dělají hotové divy.
Lidský ohňostroj
Videoklip se natáčel v Budapešti. Sjelo se tam na tři sta účinkujících. Ti byli z řad především mladých lidí, které si Katy sama vybrala. Byli to lidé, kteří jí napsali nějaký svůj příběh, kdy vlastně zažehli svou jiskru a co tím dokázali, a kteří byli pochopitelně nejzajímavější. Příběhy některých z nich jsou dokonce ve filmu o dělání videoklipu.
V závěru skladby se všichni aktéři sbíhají na rozlehlém nádvoří budapešťského zámku (v městké části Buda, anglicky Buda Castle) nad městem, kde vytvoří nejprve kruhovitou nahloučenou formaci, která postupně "exploduje" do stran a každý z těch více než dvou set lidí nakonec představuje malou jiskřičku celého ohňostroje. Docela zajímavý nápad a velice povedeně provedený.
Ohňostroje, kterých je video plné od začátku do konce, jsou z velké části skutečné, což je i místy poznat, počítačové animace byly použity jen okrajově na těch místech, kde opravdu hrozilo popálení účinkujících a nedalo se tedy jinak.
Tak do toho
Co by to byl za článek, kdyby se v něm ona celou dobu oslavovaná skladba nedala poslechnout. Tady je.
Žádné komentáře:
Okomentovat